2009. április 29., szerda

Mit egyen a gyerek?

Mióta elkezdtem hozzátáplálni Blankát, állandó kérdés nálam, mit is adjak neki enni. És nem azért, mert nem akar enni, hanem azért, mert nem szeretném, ha idő előtt kapna olyan ételt amitől esetleg allergiás lehet és egyen változatosan, egészségesen.

Van két baba szakácskönyvem azt bújom sokszor, és van egy listám hónapokra bontva, hogy mit is adhatok neki.

Mázlink van, mert Blanci mindent megeszik, idáig egy étel volt, amit nem evett meg az utolsó falatig, ez a hawaii csirke (üveges bébi étel). Darabosat szónélkül eszi, soha sem köpi vissza, nincs fuldoklás.

Változó, hogy ki mit mond rám(?) van aki merész anyukának tart, hogy a gyereknek már sok mindent adok, de van aki még biztat is "adhatsz neki nyugodtan tojást" - ezt a védőnő mondta; Blanka akkor 7 hónapos volt. Persze azóta sem adtam, mert a tojás az én listám szerint 12 hónapos kortól ajánlott és nem "szedi" sárgájára és fehérjére a dolgot. Talán majd 10 hósan megpróbáljuk a sárgáját főzelékbe keverve.

Egyáltalán nem tartom magam merész anyukának! és "szinte szószerint" betartom, hogy melyik hónapban mit adhatok a gyereknek. Más kérdés, hogy szerintem nem kell sokáig ugyanazt etetni egy gyerekkel. (Még allergén kiszűrése miatt sem!) Van aki azt mondja a gyerekek nem unják meg az ételeket, ha egy hétig mindig ugyanazt kapják sem. (huh, erről van véleményem :-)))
Nekem más a tapasztalatom, Blanka ha új hamit kóstól kifejezetten érdeklődő, boldog. Számomra fontos, hogy mindennel megismertessem, és csak akkor döntsön, hogy nem szereti ha már megkóstolta.

Próbálom Blankát korának megfelelően táplálni. Nem tagadom, adok neki üveges bébi ételt és vannak kísérletezések. De például sok olyan gyümölcsöt még nem is próbáltunk amit már kaphatna. Ilyen a meggy, cseresznye vagy őszibarack hiszen ezek idáig egyáltalán nem voltak idény áruk - december vége óta eszünk. Én olyan vagyok, hogy csak azért, mert kaphat ezt vagy azt, nem fogom duplaáron megvenni a külföldről hozott fene tudja hol termesztett kőkemény/zöld/éretlen őszibarackot. Így már alig várom, hogy meggy, cseresznye, dinnye, sárgadinnye szezon legyen, mert akkor hazait és újdonságot ehet Blanka. És tuti, hogy sokkal többet fog érni, mintha valami agyon permetezett sz@rt kapott volna.

Az üveges bébi ételeknél előfordul, hogy van egykét összetevő ami nem éppen a korának megfelelő. De etekintetben annak a híve vagyok, hogy megnézem hány hónapos babának ajánlják és ahhoz általában 1-2 hónapot hozzáadok.

Hármunkra főzni még nagyon nehéz, hogy olyat csináljak amit Blanka is megeszik, vagyis inkább amit megehet! Ha így tennék akkor mindennap húslevest kellene főznöm, elég uncsi lenne egy idő után. Aztán nehéz is nálunk ezt megoldani, mert Bálint egyáltalán nem eszik zöldséget, ő ha lehetne tésztán élne. (Már Blankának is adtunk a bolognai spagettinkből, vagy pl. a holnap fokhagymás májat fogok sütni vacsira magunknak, egy darab májacskát Blankának megfőzök és ezt fogom krumplival adni.)

Na de, vissza a babaétkekhez, Blancika 10 hónapos lesz egy hét múlva, és a lent felsoroltakat fogyasztja.
8-9 hónapos kortól a következő gyümölcsök, zöldségek és nevezzük egyéb kategóriának ételeket eheti a baba:

Krumpli, sárgarépa, sütőtök, cékla, gesztenye, cukkini, saláta, brokkoli, fehérrépa, zeller (levél és gumó), spárga, tök, uborka, zöldborsó, paradicsom, karalábé, kelkáposzta, karfiol, csicsóka, vörös és fokhagyma (sütve-főzve), alma, őszibarack, meggy, banán, körte, narancs, citrom, szilva, ringló, sárgabarack, görögdinnye, sárgadinnye, cseresznye, csirke-, pulyka-, sertés -, marhahús, csirkemáj, étolaj, petrezselyem, kapor, metélőhagyma, kefír, joghurt, túró, sajt, bazsalikom, kakukkfű, borsmenta, szurokfű, citromfű, lestyán, gabonapelyhek: búza, zab, rizs, kukorica, árpa, rozs.

Kézbe adható rágcsálnivaló: banán, sárgabarack, kenyérhéj, kifli, főtt zöldségek

Én még szoktam adni Blankának 10 óraira, néha uzsira is tejpépet (gabonásat inkább uzsira, simát, gyümiset 10 óraira mindig friss gyümölccsel) van aki ezt is ellenzi, pl. azért mert tehéntej hozzáadásával készül és nehogy tejallergia alakuljon ki a gyereknél. Hát ettől én is nagyon félek, ezért próbálom betartani a játékszabályokat, bár hozzáteszem azért a hajlam is sokat számít. Nálunk, szerencsére nincs allergiás a családban. Tehéntejet pedig 1 éves kora előtt nem fog kapni.

Az utóbbi időben 2 dolgot próbáltunk ki a joghurtot, a túrót és a krémtúrót. (az első kettőt már 8 hónaposan lehet) Igaz mi ezzel is jó sokáig vártunk. A krémtúró necces, de ez pl. a kísérletezés része a hozzátáplálásunknak. Ebből állítom, hogy bármennyit megtudna enni Blanka, de nem engedek neki egy doboznál többet, most már ügyesen tudja, hogy ha üres a tál, akkor vége az evésnek. Joghurtból pedig a Danoninot próbáltuk, ebből mivel elég picike 3-at bevágott. Persze ez nagyon finom. Van kifejezetten bébi joghurt azt hiszem Nestlés és ilyen puding is. Ezekből 1 doboz bőven elég, mert nagyobb kiszerelésben árulják.

Mint írtam 10 hónaposak leszünk és nagyon érdekelt, hogy végre miket ehetünk ami újdonság. Legnagyobb meglepetésemre csak pár zöldség van ami idáig kimaradt a repertoárból, és mostantól fogyasztható lesz, ezek a következők: káposzta, padlizsán, zöldbab, rebarbara, mángold (még erről sosem hallottam), spenót és sóska max. heti 1x.

Még sok kóstolnivaló étel vár ránk, persze lesz amelyik előbb vagy utóbb kerül az asztalunkra attól függően, hogy mi mennyire vagyunk annak az ételnek fogyasztói. Hiszen a családi szokások nagyban befolyásolják az étkezéseket; egy vegetáriánus étrendhez szokott család valószínűleg előbb fog uborkát adni a gyerekének, kölest, hajdinát esetleg halat mint a baba betöltené az 1 évet.

Szóval lehet, hogy nem mindent úgy csinálok ahogy a nagykönyvben le van írva, vagy ahogy a védőnő tanácsolja, de nem gondolom, hogy rosszul csinálom. Hallgatok az ösztöneimre és odafigyelek a hasznos tanácsokra, de legfőképp a gyerekemre figyelek!!!
Blanka nem hisztizik, hogy éhes vagy szomjas lenne. Teljesen egészségesen fejlődik, erős gyerek. Kiegyensúlyozott, nyugodt, mindig mosolygós. Szinte hetek kérdése és elindul, már próbálkozik a kapaszkodás nélküli felállással, kapaszkodva pedig bárhova odamegy.

7 megjegyzés:

  1. Szia Timi!
    Mit egyen a gyerek... ez a téma mindenkit érint:) Örülök, hogy ilyen sokat írtál erről a témáról, jó volt olvasni.. nálatok hogy megy ez:) Mi a napokban ettünk először danonínot... eddig nem volt terítéken... pl. eszünk túrót gyümivel és sok sonkát reggelire:) Hát igen, nem vagyunk egyformák, de mindenki tudja mi a jó a gyerekének:) pussszi

    VálaszTörlés
  2. Szia!
    Nálunk is nagy kedvenc a túró gyümölccsel. Nekem is nagyon bejön. Én például sokkal jobban szeretek neki ilyen ételt adni, mint valami porpépet, de hazudnék, ha azt mondanám, hogy mindig minden van otthon a hűtőben. Gyümölcsöt minden nap kap, ha nincs akkor elsétálunk a zöldségeshez, de 10 óraira mindig valamilyen gyümölcsös hamikát eszik. Ma reggel szopi után, vajas kalácsot reggeliztem és ott járkált körülöttem és abból is kapott falatokat a szájába. Imád kunyerálni a mi életünkből. Ezt is most kezdte nem rég :-))

    VálaszTörlés
  3. A kunyera nálunk is megy :-). Tegnap pont a lángost nézte ki a szájunkból a majálison. Persze nem kapott belőle csak egy kis satjot a tetejéről. A kalácsban nincs tojás? Vagy azt így eheti? Néha tanácstalan vagyok...

    VálaszTörlés
  4. Adri!
    Köszi, puszi :-))))

    Eszter!
    Szerintem minden tésztában van tojás. De az mégis más, mint amikor egy komplett főtt toját próbálsz megetetni a gyerekkel. Egyébként a tojássárgáját nem sokára kipróbáljuk :-))
    Puszi

    VálaszTörlés
  5. Szia Timike!!
    Elóször is boldogságos névnapot kívánunk!! Másodszor pedig, köszönjük a névnapi jókívánságot!
    Kár, hogy nem jöttök a Marci szüliére:-(
    Pusza

    VálaszTörlés
  6. Szia Bettyó néni és Maya bébi!

    Köszönöm szépen a köszöntést!
    Puszika nektek!!!

    u.i: én is sajnálom, de most olyan sok minden összejött ... majd legközelebb :-))

    VálaszTörlés